Kazan’da “Türk Filmleri Haftası”

07/11/2018

Kazan Türk Filmleri Haftası, Kazan Rodina Sineması’nda yoğun bir katılımla başladı. 30 Ekim-2 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen etkinliğin açılışı, yönetmenliğini Can Ulkay’ın yaptığı ve geçen sene Oscar’da en iyi yabancı film dalında Türkiye’yi temsil eden “Ayla” ile yapıldı.

Rodina Sinema Salonu’nda 30 Ekim günü gerçekleşen açılış gösterimine, Türkiye Cumhuriyeti Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan, Tataristan Devlet Konseyi Milletvekili Anastasiya İsayeva ile “TatarKino” ve Uluslararası Kazan Müslüman Filmleri Festivali Müdürü Milevşe Aytuganova da iştirak ettiler.

Programın açış konuşmasını yapan Başkonsolos Ahmet Sadık Doğan, Türkiye Cumhuriyetinin 95. kuruluş yıldönümü kutlamalarına değindiği konuşmasında, gösterimi gerçekleştirilecek Türk filmlerini Kazan halkı ile buluşturmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleri, Türkiye’nin Kazan Başkonsolosluğu, Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Hava Yolları’nın katkılarıyla düzenlenen Türk Filmleri Haftası’nda “Kelebeğin Rüyası”, Hokkabaz” ve “Nadide Hayat” filmleri de sinemaseverlerle buluştu.  

Tamamı ücretsiz gösterilen Türkçe filmler, Rusça altyazı ile Kazan halkının beğenisine sunuldu.