Rus Öğrencilerin Türkiye Gezisi

17/04/2018

Yunus Emre Enstitüsü, “Tercihim Türkçe” projesiyle dünyanın her yerindeki öğrenci ve öğretmenlere ulaşmaya devam ediyor. Proje kapsamında Moskova’da 1207 numaralı devlet okulunda Türkçeyi seçmeli ders olarak tercih eden 11-17 yaş grubundaki Rus öğrenciler, Ankara Gezisi ve Gezi Yarışması projesi kapsamında, 11-17 Nisan 2018 tarihleri arasında Ankara, Konya ve Nevşehir’in tarihî ve turistik mekânlarını, Türk kültürünü yerinde tanıma ve Türkçeyi yerinde konuşma fırsatı buldular.

Etkinliklere Gazi Üniversitesini ziyareti ile başlayan öğrencileri, üniversitenin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Alper Ceylan karşıladı. Gazi Üniversitesi merkez kampüsü, kütüphanesi, laboratuvarları ve sosyal alanlarını gezen öğrenciler, daha sonra Rusya Bilim ve Kültür Merkezini ziyaret etti.

İkinci gün programı kapsamında Ankara Kalesi, Koç Müzesi, Anıtkabir gibi mekânları gezen öğrenciler, öğle yemeğinden sonra Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret etti. Rus ekibini karşılayan Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref ATEŞ, yaklaşık bir saat süren görüşmede, Rus ekibin Türkiye hakkındaki ilk izlenimlerini dinledi.  Hizmetlerinden dolayı Enstitü Başkanı ve çalışanlarına teşekkür eden öğrenciler ise her biri el yapımı olan çeşitli hediyeler sundular.

Ziyaretin son gün etkinliğine Konya gezisiyle devam eden öğrenciler, Mevlana’nın dergâhını, tarihi Bedesteni ve Sille Köyünde bulanan Aya Eleni Ortadoks Kilisesi ile tarihi camileri görme şansı buldular. Konya'dan Nevşehir'e geçen Rus ekip, yeraltı şehirleri ve Peri Bacalarını kapsayan gezi programının ardından Ankara'ya döndü. Etkinlik, tarihi Hamamönü gezisi ile son buldu.  Ziyaretlerinin ardından ülkelerine dönen öğrenciler, Türkiye ile ilgili izlenimlerini yansıtan birer Türkçe gezi yazısı kaleme alarak anılarını paylaşacaklar.